środa, 27 kwietnia 2016

Schabby chic

podkładki pod kubki oraz zakładki do książek:
Shabby Chic (czytaj: szabi szik) to termin, który stworzyła pani Rachel Ashwell. Napisała ona książkę pod tym tytułem i opisała w nim styl w dekorowaniu wnętrz, w którym głównym punktem jest dekoracja starymi, naznaczonymi zębem czasu przedmiotami. Zestawia się meble nowe z mocno zniszczonymi eksponując na pierwszym planie te drugie. Im bardziej zniszczony przedmiot tym lepiej. Najlepiej jest, gdy są to autenczycznie stare przedmioty, ale przy ich braku dopuszcza się sztuczne ich postarzanie.
Dlatego wiele mebli postarza się przez specjalne przecierki, obdarcia, spękania, niedomalowania, nakładanie wielu warstw farb itd.
Terminem SHABBY CHIC - nazywa się także specjalna technika malowania kilkoma warstwami farby w taki sposób, aby spodnie warstwy farby były widoczne i wyglądały jakby prześwitywały wyglądając na starą, łuszczącą się powierzchnię.
Kolorystyka SHABBY CHIC to często jasne, rozbielone - tzw. pastelowe lub pożółcone odcienie. Złamane biele, szarości i wyblakłe róże i błękity, ale także pożółcone, wypłowiałe czernie i brązy. W Stanach Zjednoczonych kolorem dopełniającym, "mocno shabby chicowym" jest jasnoróżowy, przez co wnętrza wyglądają bardzo kobieco, cukierkowo, czasami jakby przesłodzone. Styl shabby chic jest stylem wyjątkowo kobiecym.
Dopełnieniem aranżacyjnym są często motywy różane, stare koronki i hafty, ornamenty na wszelkiego rodzaju tkaninach - pościeli, obrusach, poduszkach itd, dające przytulny nastrój wiejskiej posiadłości często nazywany COTTAGE STYLE (styl wiejski).
Shabby- oznacza stary, obdarty, zniszczony, podniszczony.
Chic- oznacza po prostu szyk. W moim wolnym tłumaczeniu to stary szyk.

żródło tekstu---->   http://shabbychic.blox.pl/strony/shabbychic.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz